Žemės sklypo paruošimas pardavimui 2022 m.

Mano klientai dažnai susiduria su tam tikrais iššūkiais ketindami savarankiškai parduoti žemės sklypus, nes paprastai tai nėra susiję su jų nuolat atliekamu darbu. Iš tiesų, gali būti sunku parduoti žemės sklypą, kuriam nėra atlikti kadastriniai matavimai; nepakeista sklypo paskirtis, kuri tiktų gyvenamajam namui statyti; nėra aiški situacija dėl žemės sklype esančių inžinerinių tinklų arba tiesiog žemės sklypo pardavimo skelbimas būna paruoštas netinkamai ir nepatraukia pirkėjų dėmesio.

Viena vertus, nuo 2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus naujos redakcijos Teritorijų planavimo įstatymui pakeisti žemės sklypo paskirtį bei naudojimo būdą tapo sudėtingiau, kadangi šiai procedūrai atlikti pagal naujos redakcijos Teritorijų planavimo įstatymo 20 straipsnio 2 dalies 2 punktą neužtenka vien tik palankių bendrojo plano sprendinių, bet kartu reikia atsižvelgti į kraštovaizdį, viešąsias erdves, vykdomą ir planuojamą veiklą žemės sklype, visuomenės atstovų pasiūlymus, taip pat inžinerinę ir socialinę infrastruktūrą. Kaip matyti, kriterijai pagal kuriuos sprendžiama dėl žemės sklypo paskirties bei naudojimo būdo keitimo tapo labai neapibrėžti.

Kita vertus, potencialius pirkėjus labiausiai atbaido, kai parduodama tik žemės sklypo dalis, nes tokiu atveju pradedant projektuoti gyvenamąjį namą ir atliekant kitus veiksmus bus būtina gauti sklypo bendraturčių sutikimus. Kylančius nepatogumus iš dalies galima išspręsti nustačius žemės sklypo naudojimosi tvarką tiksliai apibrėžiant kiekvieno sklypo dalies savininko naudojamas sklypo dalis, aptariant statybų ar leidimų suteikimo projektuoti ir statyti pastatus tvarką. Žinoma, idealiausias būdas tokiu atveju formavimo ir pertvarkymo projektu nuo žemės sklypo atskirti kiekvieno savininko sklypo dalį ir suformuoti atskirus sklypus. Tačiau nepavykus susitarti dėl žemės sklypo bendraturčių naudojimosi tvarkos ir sklypo dalių atidalijimo  ginčas sprendžiamas teisminiu keliu. Paprastai susitarti pavyksta pasitelkus profesionalų nekilnojamojo turto brokerį kaip derybų tarpininką.

Dar vienas, galbūt mažiau praktikuojamas, bet labai veiksmingas būdas, užtikrinantis efektyvesnį žemės sklypo pardavimą yra projektinių pasiūlymų parengimas. Taikydamas šį būdą bendradarbiauju su profesionaliais architektais, kurie paruošia projektinius pasiūlymus – parodo pastatų išdėstymą žemės sklype, vizualizacijas, fasadus, automobilių pastatymo vietas, aukštų planus, tikslius užstatymo rodiklius ir daugelį kitų rodiklių. Be to, galima numatyti ir inžinerinių tinklų sprendinius ar parodyti prisijungimo prie šių tinklų taškus. Atlikus visus šiuos veiksmus, pirkėjų susidomėjimas parduodamu žemės sklypu išauga; tokiu būdu pirkėjui lengviau vizualizuoti būsimą gyvenamąjį namą; jis lengviau apsisprendžia pirkti ir nebūtinai, bet esant poreikiui, iš architekto gali įsigyti žemės sklype vizualizuoto namo projektą.

Reikalinga pagalba parduodant ir perkant ar konsultacija?

Konsultuoju, teikiu profesionalias NT brokerio paslaugas, padėsiu jums greitai ir lengvai įsigyti dominantį nekilnojamojo turto objektą, parduoti ar išnuomoti, susitvarkyti reikiamus dokumentus. Esu savo srities profesionalas, todėl pasirūpinu, kad klientui objekto pirkimo ar pardavimo procesas nekeltų jokių rūpesčių.